Prawo karne to dziedzina, która jest bardzo zawiła i skomplikowana. W związku z tym całkowitemu laikowi nie jest łatwo odnaleźć się w tym światku. Już samo określenie poszczególnych kompetencji przedstawicieli prawa nastręcza mu mnóstwa problemów.
Kim jest prawnik?
To osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie w zakresie prawa i może tytułować się magistrem prawa. Jako że nie uzyskała licencji i nie podchodziła do państwowego egzaminu -nie może reprezentować swoich klientów przed sądem. Nie podlega też obowiązkowi zachowania tajemnicy zawodowej. W przypadku gdy rażąco zaniedba swoje obowiązki jej klient, nie może od niej żądać odszkodowania ani wytoczyć jej procesu. Prawnik może być dla klienta kimś w rodzaju doradcy, ale nie ma wystarczających uprawnień, by reprezentować go przed sądem.
Czym w takim razie zajmuje się adwokat?
Adwokat również ukończył studia prawnicze, ma stosowny dyplom magisterski, ale w odróżnieniu od prawnika zdał pozytywnie egzamin państwowy i ma pozwolenie, by udzielać rad i sporządzać rozmaite akty prawne. Adwokat ma oczywiście prawo występować w imieniu swojego klienta i sporządzać dla niego wszelkiego rodzaju pozwy oraz prezentować przed sądem zebrane w toku śledztwa dowody rzeczowe. Sąd zazwyczaj bierze je pod uwagę. Adwokat może reprezentować swojego podopiecznego we wszystkich rodzajach spraw i we wszystkich urzędach państwowych.
Co robi w takim razie radca prawny?
On przede wszystkim udziela porad prawnych, a głównym polem jego działania są kwestie związane ze sprawami gospodarczymi. Przy czym, nie oznacza to, że radca prawny nie może zajmować się innymi rodzajami spraw. Ma on w zasadzie taki sam wachlarz usług jak adwokat, tyle tylko, że może on pracować na etacie, bo podlega nieco innym wytycznym.
Radca prawny to osoba, która musi znać się na przepisach, gdyż bez tego nie mógłby udzielać sensownych porad. Musi on stale poszerzać zdobytą wiedzę i nie może całkowicie osiąść w tej materii na laurach. Musi także uważać, by nie przekraczać swoich kompetencji, bo w razie pomyłki klient może zażądać od niego zadośćuczynienia.
Co oznacza w slangu prawniczym słowo mecenas?
To po prostu zwrot grzecznościowy, który można kierować zarówno pod adresem radcy prawnego, jak i adwokata. Prawdę mówiąc, zwrot mecenas brzmi bardziej poważnie i dostojnie, więc zapewne dlatego jest używany nagminnie w środowisku prawniczym. O tym, czy kogoś klasyfikuje się jako prawnika, adwokata lub prawnika decyduje nie tylko wykształcenie, można ich najszybciej rozpoznać po kolorze togi, gdyż one znacznie się od siebie różnią.
Ale trzeba przyznać, ze jak ktoś wymyśla na swój zawód tyle określeń by budować swoją wartość i ego to ma trochę krzywo pod sufitem.